Co bylo před Shatsu, díl 1.

Na střední jsem hodně prolejzal fóra, googlil a čas od času narazil na celkem líbivý malinký kresby. Co mě  na nich pokaždé zaujalo, ať je měl někdo v podpisu nebo je googl vypliv jako jeden z nálezu pod heslem ae86 :), bylo jejich zpracování. Silná bitmapa a jakoby byly všechny  ve stejném měřítku. Nějak mi vrtalo hlavou jak to, že výtvory lidí z různých částí světa jsou si tolik podobné, že by to byly auta z nějaké staré hry.. ?

Zkrátka jsem na to musel přijít a dělat to taky! V MS Malovaní jsem už celkem uměl, ale o tom možná příště..  A tak pár prvních pokusů jsem dělal jen tak sám pro sebe „proti pravidlům“. Admini pixelcars.com z nich moc nadšení nebyli, když jsem plný nadšení z objevení zdroje všechny svoje výtvory bez credits nahrál na jejich forum.

V téhle komunitě se totiž všichni spoléhají na čest, je v podstatě ostuda vykrást něčí díl a nepřiznat to, ale nebudu předbíhat. Výroba takového pixel auta začíná s takzvaným base. To je kresba sériového auta překreslená ze zmenšených technických nákresů, případně podle fantazie, když blueprint neexistuje.

Base si můžete vytvořit buď sami, a nebo použít něčí cizí, což není ostuda, ale její autor musí být uvedený v credits (výčet převzatých dílů a jejich autorů). Po nalezeni té správné base máte volnou ruku a můžete z ní vytvořit cokoliv chcete. Důležité je zachovat čistou techniku, tzn. kreslit pixel po pixelu, případně použít pár primitivních nástrojů jako čára. Zkrátka žádné Photoshop efekty a podobně. Mimo base najdete předem připravená kola, výfuky… ale zpravidla se přebírá jen base a kola. Zbytek, pro uznání komunity, je lepší udělat si sám. Na youtube najdete nespočet návodů jak na to.

Po pochopení všech pravidel jsem se celkem asi dva roky vážně dobře bavil. Napadlo mě jak si udělat vlastní auto, zapnul jsem Malování. Zahlídnul jsem fotku zajímavý Silvie, zapnul jsem Malování :) Samozřejmě jsem několikrát udělal i AE86, vlastně pokaždý, když vyšla nová base…

Ke konci „kariéry“ mě začaly bavit hotrody, bavilo mě že je nikdo moc nedělal. Ani pro ně nebyla žádná base. Když už jsem konečně začal trochu dospívat a cítil, že si radši sednu k Illustrátoru, než se tečkovat v Malování, rozhod jsem se udělat base aby po mě něco zbylo, když už jsem tomu dal tolik času. Vzhledem k tomu, že jsem nebyl nijak zvlášť dobrej pixelář, rozhod jsem se udělat base kterých moc není, kde i průměrná base vynikne, base Fordu model A která měla být základem právě pro hot rody.

Abych nezapomněl, hodně mi taky dalo forum manga.unas.cz, které dnes už bohužel neexistuje, ale kde se ve své době slejzala většina pixeleru z Čech a Slovenska. Už pár let pixel auta nedělám, ale občas si projdu fóra a koukám jak se tahle zábava pro hodiny výuky počítačů dál vyvíjí.

tagy: , ,
Like!