Diskuze: Co je a co není JDM?

Už delší dobu nám vrtá hlavou jedna věc. Nějak nedokážeme odhadnout co si tady lidi představí pod pojmem „JDM“. My o tom nějakou svou představu máme, ale čím dál víc nám připadá, že se asi úplně neshoduje s obecně zažitými zvyklostmi v našich krajích.

Než se vám udělá rudo před očima, tak nám dovolte říct jednu věc, kterou pravidelně opakujeme ve všech kritických článcích. Nechceme se stavět do role arbitra stylu a vyhrazovat si právo dávat povolení k tomu, aby se někdo mohl označovat za „JDM“ a někdo jiný zase ne. Před tím nás chraň nás ruka páně. Každý máme právo dělat si věci po svém a to my samozřejmě respektujeme. Vaše Roty a fake Takata pásy vám sice nepochválíme, ale posmívat se vám a ukazovat na vás digitálním prstem taky nebudeme. Je to zkrátka a čistě jen vaše věc.

Teď se ale nechceme bavit o fake dílech, i když se k tomu určitě bude chtít pár z vás vyjádřit. Chceme se bavit o tom, co to je podle vás ten „JDM styl“. Vemte si třeba samolepky, kterejma všichni rádi ty naše auta oplácáváme. Pro nás k Japonsku neodmyslitelně patří i samolepky různých pouličních závodních týmů. Je to dlouholetá tradice, která se táhne všemi spektry pouliční kultury v Japonsku, od kanjo závodů po pouliční driftery. Jednotlivé týmy z okolí si dávaly na zadní boční sklo samolepky ostatních týmů, se kterými jezdí, aby si vzájemně ukázaly podporu. U nás ale hrají prim samolepky s hláškama „eat sleep JDM“ nebo „JDM as fuck“. Tohle nám ale moc „JDM“ nepřipadá a za těch pár let, co koukáme do všech možných Optionů a Drift Tengoku jsme na japonském autě nic takového neviděli.

Další věc, která je nám osobně tak trochu proti srsti je už samotný znásilňování zkratky JDM. Částečně kvůli těm hloupě znějícím hláškám z předchozího odstavce, částečně pak kvůli tomu, že tady prostě nic „JDM“ není. Jak asi víte, je to označení pro auta a jejich příslušenství určené pro japonský trh. „JDM“ jsou třeba S13 Silvie s pevnými světly, ale k evropským 200SX tohle označení opravdu nepatří. Možná to až moc prožíváme, ale já bych o své evropské AE86 nikdy neřek, že je JDM.

Prostě nás trochu mrzí, že si pod touhle zkratkou lidi představí hlavně 1.4 Civic na žlutých Borbetech a ne R32 na Gram Lights. Co myslíte vy, hrotíme to zbytečně nebo vám to český „JDM“ taky nevoní? A co si pod touhle zkratkou představíte vy? Klidně se rozepište v komentářích.

tagy: , , ,
Like!