Drift Open 2012 – Runda III /Runda Ulizcna/

Jednou si takhle sedím u počítače a projíždím tutaj ty internéty ve snaze najít Ameriku, resp. něco, co by stálo za návštěvu, ale zase to nestálo tolik. A ani nevím proč, kouknul jsem i směrem severovýchodních hranic, na weby polských kolegů. „Wodzisław Śląski“ stálo kdesi, tak jsem to studentským dvojhmatem Ctrl+C Ctrl+V vložil do Googlu a čekal, co vypadne.

Paweł Bednarczyk/ Toyota Corolla AE86, Drift Open 2012, Polish Drift Series, PDS, Runda Uliczna, Wodzisław Śląski

Po zjištění, že se ono město, hostící poslední ze tří závodů polské série Drift Open 2012, nachází na dohled Ostravy, byl cíl mé cesty jasný. Při pohledu do startovní listiny mi spadla čelist („cože? přes 70?“), stejně jako při zevrubném přiblížení letecké mapy, které mi potvrdilo letmé zamyšlení nad tím, co asi znamená „Runda Uliczna“… Mé česko-anglické snahy zjistit, jestli se dostanu k fotografické vestě, vyšly zprvu naprázdno, ale po komunikaci s Martinem z týmu bratří Bezoušků, který mě ujistil, že Poláci umí česko-anglicky ještě hůře než já, a že i oni budou dost věcí dořešovat na místě, jsem stále udržoval naději, která se posléze přetavila i v onu akreditaci. Příchod k trati, která byla snad kilometr od servisu, doprovázelo prozření, že to bude, nepřekvapivě, trochu punk – z jedné strany silnice obrudníky a kovové tyče, z druhé příkop a betonové mostky. Všechno, co by mohlo zbůsobit větší než malou újmu na karoseriích aut přemotivovaných drifterů, bylo perfektně obskládáno a obházeno pneumatikami. Silnice nijak extra široká, povrch hrubý a pár let starý, nicméně dobrý (tedy až na jednu díru, která nejednomu závodníkovi způsobila obtíže).

A když se jezdilo, stálo to fakt za to. A když se nejezdilo, stálo to fakt za ovno (jak by řekli Francouzi). Tréninky se jezdily podobným způsobem, jako na vrchařských závodech – skupina aut projela trať a pak se v protisměru vrátila na start, aby ji mohla absolvovat znova. OK, to jsem chápal. Mimo mé chápání však šlo, proč se pořád na něco čekalo? Důvod, na který nejsem z českých drifterských luhů a hájů moc zvyklý, pravděpodobně zněl „diváci“. Nebo místní. No prostě nějací lidi, kteří se neustále hemžili tam, kde neměli… Do toho se objevilo pár nadšenců z řad závodníků, kteří si, snad nechtěně, dali za cíl prozkoumat vnější část první zatáčky a tak bylo o časové průtahy postaráno. A to tak bohatě, že se sobotní část, obsahující trénink a vzápětí kvalifikaci do TOP32 na nedělní drift battly, nestihla odjet.

Do neděle se tak vyjíždělo s cílem dokončit kvalifikační jízdy a z důvodu nedostatku času se TOP32 smrskla na polovinu. Pořadatelé byli na diváky o poznání drsnější, ale očividně to velmi prospělo průběhu soutěže. Ve chvíli, kdy na plac vlétla první dvojice jedoucí tandemovou jízdu, celkem ve mně cuklo – trénink znamenal 4 jízdy, kvalifikace také, což značí, že žádný ze závodníků nejel ani 10 průjezdů daným úsekem. Přesto byly k vidění povětšinou těsné jízdy jako u těch lepších jezdců v rámci CDS, na snad tisíckrát projeté Sosnové. A to byla na této trati každá chybka po zásluze potrestána…

Marcin Mospinek/ BMW E30 LS7, Adrian Pękala / BMW E30, Drift Open 2012, Polish Drift Series, PDS, Runda Uliczna, Wodzisław Śląski

Verdikt nad touto akcí je zcela jednoznačný – deset z deseti. Že jsou Poláci, jako diváci, poněkud oprsklí, jsem věděl už z českých závodů rally. Tady to bylo v mnohem větším měřítku, přesto pořadatelé, spolu s několika policisty, zvládli svou práci bravurně. Kupodivu jsem nezaznamenal ani žádné negativní reakce od lidí bydlících v blízkosti závodu (polštinu sice nezvládám, ale nějaké rozčílené halekání bych od fandění rozpoznal). Mnohem patrnější však bylo nadšení, se kterým Poláci k driftu a drifterům přistupují – dobrý průjezd byl odměněn potleskem; skvělá jízda, či battle, vzbuzovala ještě nadšenější reakce.

Jo a mimochodem – nakonec dorazilo 84 jezdců a když jsme se bavili s jedním z organizátorů, tak přiznal, že tak obrovský zájem nikdo nečekal. Nutno podotknout, že po sobotě se několik drifterů sbalilo a jelo domů, protože náročná trať také překonala očekávání. Avšak ta mnohem větší část závodníků, která zůstala, předváděla skvělé výkony (jak obrazně, tak fakticky) a já jim smekám. Polsko teď driftem prostě žije a i přes drobné chybky budu na tuto akci vzpomínat ještě dlouho!

tagy: ,
Like!