Godzilla

Mnohým z nás, fanouškům japonských sportovních aut a obecně všech plechovek na čtyřech kolech nemusím snad připomínat, co slovo/přezdívka Godzilla znamená. Ano správně, vyhráváte, je to Skyline GT-R. Máte ale aspoň trochu představu, jak tato přezdívka vznikla a hlavně které generaci Skylinu vlastně právem patří?

Zpátky v roce 2009, potom co jsem ‘vypadl’ ze dveří letadla a započal dechberoucí a naprosto neznámou cestu v klokanově (rozuměj Austrálii, Bohemku nesnáším) nemohl jsem si jako fanda JDM nevšimnout, kolik upravených vozů ze země vycházejícího slunce tu jezdí. Množství nejrůznějších generací Skylinu, které jsem denně potkával a stále potkávám, mne vždy zahřívalo na srdci. Po dlouhou dobu jsem ale nepřemýšlel nad tím, jak vlastně ta známá přezdívka vznikla.

Při konání World Time Attack Challenge 2012 jsem měl možnost dostat se k jedněm z nejznámějších R32 GT-R Skyline v Austrálii, a to konkrétně k vozům stájí Winfield Racing a GIO Racing. Potom co jsem si všiml, jaký zájem o tyto vozy je, řekl jsem si, že by nebylo špatné si nějaké ty informace vyhledat a zjistit, jak se věci vlastně mají a proč jsou tyto ‘obludy’ ve středu pozornosti. Když to rychle shrnu, bylo to prostě proto, že na okruhu natrhly p.del všem ostatním a ještě s celkem slušným odstupem. U australské divize Nissanu byli dokonce tak dobří, že je po druhém roce ničení všeho ostatního ze série jednoduše vyhodili. Ale to už trochu odbočuji – detaily o tomto někdy příště.

Nebudu vás napínat, úplně první zmínka slova Godzilla padla v redakci australského magazínu Wheels v červnu roku 1989. Austrálie se měla stát prvním trhem mimo Japonsko, kde se nové R32 GT-R měly začít prodávat a detaily o vozu spolu s prvním seznamováním si samozřejmě v redakci Wheels nemohli nechat pro sebe. Jak ale správně uvést takovou novinku na červencové titulní straně? Tuto otázku zodpověděli členové redakce poté, co se redaktoru Stevovi nelíbila japonská přezdívka Obakemono (The Monster – příšera) a tak jednoduše přišli s něčím, co se dalo rychle vyslovit, dobře zapamatovat a odpovídalo to povaze původního japonského slova. GODZILLA!

tagy: , , , ,
Like!