JDM 101: Touge 峠

Dnešní 101 nebude ani tak o tom ukázat vám něco nového, ale vyvrátit pár mýtů a nepřesností. Těch totiž koluje o japonských kopcích známých jako „touge“ tolik, až to pěkné není.

Na začátek ale rychlý úvod pro ty, kdo slyší tenhle výraz poprvé. Je to japonské slovo znamenající horský průsmyk, kterým se téměř výlučně označují okresky v horách. Těch je v Japonsku opravdu požehnaně, protože hory pokrývají víc než 70 procent země. Tyhle po nocích prázdné okresky přirozeně lákají k vyblbnutí se za volantem a přesně to tam spousta lidí do úsvitu dělá.

V Japonsku je to vcelku běžná věc, ale kvůli jazykové bariéře se k nám moc informací nedostane. Většina lidí tak vidí jen rozklepaná videa na internetu bez žádného dalšího vysvětlení, což přirozeně nutí jejich představivost domýšlet si ten zbytek. Ze záběrů pár obyčejných sklouznutí v jedné zatáčce se tak v našich hlavách může snadno stát battle na život a na smrt, jak je tomu třeba v seriálu Initial D. Ten je ale skutečnosti na hony vzdálený. Je ale bohužel taky jediným zdrojem informací o japonských kopcích pro ty, kteří nemluví japonsky.

Neříkáme, že je na Initial D něco špatného. Spíš naopak, pokud vás japonská scéna baví, měli byste se na něj hned podívat (tady ho najdete dokonce i v češtině). Jen ale mějte na paměti, že je to jako každá jiná dramatická tvorba trochu vzdálené od reality. Opravdová válka je taky trochu jiná než líčí válečný trháky z Hollywoodu a skutečný porod je taky o něco hnusnější než naznačují romantické filmy z dílny Rosamunde Pilcher, takže je třeba brát i děj našeho zmíněného seriálu o AE86 s decentní rezervou.

Avšak řada lidí nejen u nás ten odstup nemá a vše, co se v Initial D objeví považují za svaté. Jejich noční výlety na kopce se tak mění na nelítostné battly a každé auto vpředu je automaticky soupeř a nepřítel číslo jedna, kterého je potřeba vyškolit stejně jako Takumi školí zlořády v Evech a GT-R se svým starým dobrým Truenem. To je ovšem nejen pěkná blbost, ale taky recept na proražení svodidel a výlet ze srázu.

Skutečná atmosféra na japonských touge je úplně jiná. Nikde nenajdete zlé týmy, které pořádají invaze na ostatní kopce za účelem překonání místního rekordu a podobné vyhrocené nesmysly. Všichni se tam chodí jednoduše bavit a podle toho to taky vypadá. Většinou se jezdí jen krátké úseky a „battly“ mezi sebou jezdí hlavně ti, kteří se dobře znají a jen čistě ze srandy. Málokdy někdo někoho vyzývá a nikdy nenarazíte na někoho, kdo si chce honit ego a všechny pozávodit. Takový lidi dělaj jen zbytečný nehody a to je to poslední, o co při výletu na noční kopec stojíte.

Takže až budete příště na Touge.cz hledat nějaký ten kopec k pokoření, jeďte na něj s tím, že se chcete hlavně bavit a ne lámat na první pokus rekordy a vyzývat místní šampiony. Není totiž nic trapnějšího, než vyslání auta do svodidel po tom, co jste zapomněli na nějakou ostřejší zatáčku.

tagy: , ,
Like!