JDM 101: VIP Style

Už jste někdy na internetu spatřili luxusní limuzínu, která je jen pár centimetrů nad zemí a stojí na luxusních kolech obřích rozměrů s nevídaným odklonem ? Tak to jste narazili na úpravu, která se nazývá VIP Style.

Tento styl úprav je především o luxusu, proto jsou vesměs všechna takto upravovaná auta velké, japonské sedany se zadním náhonem, plná chromu a dalších luxusních prvků. Na takovémto autě nesmí chybět už zmiňovaná kola obřích rozměrů s opravdu nízkým profilem pneumatik, která lezou do blatníků. Ta můžou mít i extrémní odklon. Dojmem luxusu to samozřejmě nesmí končit ani po otevření dveří. Interiér je plný materiálů jako jsou kůže dřevo, zlato či chrom. Nesmíme zapomenout na LCD obrazovky v opěrkách hlav nebo záclonky na oknech.

Jak už jsem psal, všechno to jsou velké limuzíny, většinou typu Lexus GS300 nebo Toyota Crown, což jsou opravdu velká auta. Vozidla by měla být co největší a proto si někteří ještě rozšiřují blatníky, aby jejich vůz byl mohutný i do šířky. VIP sedany většinou uvidíte v černé, bílé nebo stříbrné barvě, ale najde se i pár kousků v jiných barvách. Se všemi těmito prvky vypadají vozy opravdu „gangstersky“.

Teď už víte o čem tenhle styl je, ale jak to všechno začalo ? To, že vozy mají vypadat „gangstersky“ má svůj opodstatněný důvod. Historie tohohle stylu totiž sahá až ke kořenům japonské mafie Yakuzy. Její členové jezdili především v Mercedesech třídy S v černých barvách. Jednu dobu si dokonce normální občan v Japonsku nemohl takový Mercedes pořídit, protože by byl hned označen jako člen mafie a přitahoval by pozornost nejen lidí, ale i policie. Časem Yakuza usoudila, že musí přejít na jiná auta než jsou právě zmiňované Mercedesy, které byly už „profláklé“.

Mafie chtěla nahradit své luxusní a výkonné Mercedesy, proto přešla na klasické sedany, které byly v Japonsku běžné. Vozy jako Toyota Crown nebo Century na to byly jako dělané, nebudili takovou pozornost a navíc měli výkonné motory V8 nebo V12. Měli tedy výkon, ale chtěli zachovat luxus a prestiž svých původních Mercedesů, kterým v devadesátých letech japonské sedany přeci jen nesahaly ani pod kotníky. A proto začali své nová sedany takhle upravovat.

Netrvalo dlouho, než se automobiloví nadšenci nechali Yakuzou inspirovat a začali podobné úpravy na své sedany aplikovat také. Postupem času se v Japonsku staly vozy jako jsou Nissan President nebo Toyota Crown ukázkou extravagance a luxusu. VIP Style se stal tak oblíbeným, že dnes se takhle upravují nejen japonské sedany, ale i jiné vozy různých značek s přímým odkazem právě na výše popsanou historii.

Reinwald

tagy: , ,
Like!