Video: Keiichi Tsuchiya – Touge

Budete se divit, ale celé to šílenství kolem driftování v Japonsku má na svědomí jen jedno video. Vzniklo v druhé polovině 80. let za finanční podpory několika garáží a úpravců aut a jeho hlavní hvězdou byl začínající závodník Keiichi Tsuchiya.

Nešlo o první Tsuchiyovu propagaci jízdy bokem. Názorně jí ukazoval v různých segmentech časopisu Option a videomagazínu Carboy už v první polovině osmdesátých let spolu s dalšími závodními technikami. Pro jízdu bokem měl ale obzvlášť slabost. Byl to totiž pohled na starý Skyline jezdící bokem pilota a jeho pozdějšího kolegy a mentora Kunimitsu Takahashiho, který nastartoval Tsuchiyovu lásku k autům koncem 60. let.

Tsuchiyovi to ale nestačilo a chtěl světu ukázat co je podle něj ultimativní zkouška řidičských dovedností: jízda bokem v horských okreskách. A právě proto vznikly dva díly videa jednoduše pojmenovaného „Keiichi Tsuchiya: Touge“, kde své řidičské umění předvádí na svých domácích okreskách kolem hory Usui.

VHS se stala okamžitým hitem a řada dnes již legendárních drifterů jako „180SX King“ Koguchi nebo majitel okruhu Ebisu Kumakubo označují právě ji jako důvod, kvůli kterému propadli jízdě bokem. Tsuchiyovi sice přivodila věčnou slávu a dnes již zažitou přezdívku Drift King, ale kromě toho také velké problémy s úřady. JAF ho připravila o závodní licenci, úřady o řidičák a musel se zapřisáhnout, že bude do konce svého života přesvědčovat veřejnost, aby na silnicích nezávodila. To je také důvod, proč ve filmech z 90. let o pouličních závodnících jako série Shuto Kousoku pokaždé přesvědčuje hlavního hrdinu, aby se na to vykašlal a začal jezdit na okruhy.

tagy: , , ,
Like!