Legendy: Mine’s R34 GT-R

Po světě jezdí tisíce upravených Skylinů GT-R a v každém japonském městě je minimálně jeden shop, který vám za patřičnou sumu takový Skyline postaví. Ze všech těch garáží ale jedna vyčnívá. Říkají si Mine’s, motory staví v hermeticky uzavřené laboratoři s konstantní teplotou a vlhkostí a před deseti lety postavili nejrychlejší R34 na světě.

Ok, přiznávám, že mám tendenci věci trochu přehánět, ale tahle R34 vážně neměla ve svý době žádnou konkurenci. Teda aspoň na okruzích ne, když v roce 2005 dokázala zajet okruh v Tsukubě za 57,7 vteřiny. Pro porovnání, nové R35 GT-R zajede tenhle okruh za zhruba 1.01,8.

V čem spočívá kouzlo Mine’s R34? V něčem, co překvapivě hodně majitelů GT-R opomíjí: ve vyváženosti. Motory jako RB26 nebo 2JZ lákají k tomu, abyste na ně přimontovali co největší turbo a všem ujeli na rovince. Mine’s šli ale opačnou cestou a zaměřili se na to, jak ze své R34 dostat co největší odezvu.

Výsledkem bylo 600 koní a 600Nm, což na první pohled nemusí úplně oslnit, když se RB26 nechá vyladit i na vyšší výkony. Motor se ale na rozdíl od ostatních vytáčel tak rychle, že si o tom můžou nechat zdát i některý atmosféry. Stačí se podívat na tohle video a pochopíte o čem je řeč.

Klíčem k úspěchu je použití co nejmenších turb a tím minimalizování turbo lagu, v tomhle případě dvou HKS GT2530. K tomu se přidávají vyvážené kované vnitřnosti od Tomei a upravené a vyleštěné kanály hlavy a ventily. Vše je podřízeno co největší odezvě, dokonce i mezichladič byl vybrán záměrně menší s ohledem na jeho průtok než na náporovou plochu.

Po chvilce hledání na netu se samozřejmě dozvíte, že to zdaleka není nejrychlejší GT-R vůbec, například M-Sports zejeli se svou R34 Tsukubu o dvě vteřiny rychleji. Ale jejich stroj s rámem a sekvenční převodovkou nemá se silničním autem už nic moc společného. Na rozdíl od Mine’s Skylinu, se kterým ještě pořád občas zajede šéf firmy na oběd.

Jestli se chcete podívat na auto do detailu, mrkněte na jeho feature třeba na Super Street nebo Speedhunters. Tam také najdete feature samotného Mine’s, pokud vás zaujali.

tagy: , , , , ,
Like!