Legendy: Top Secret GT300 Supra

Ta předpona „Legendy“ se může zdát trochu zavádějící. Většina si jí tak nějak automaticky spojí s různými seschlými závodníky nebo rozklepanými závoďáky, jejichž pilotování se rovná sebevraždě. Vedle všech těch 917K a rallye Lancií pak takový nový, pohodlný a bezpečný auto jako je Supra moc legendárně nepůsobí. Jedna konkrétní JZA80 si to označení ale bezpochyby zaslouží. Když poprvé vyjela z garáže, tak z ní ostatním spadly čelisti stejně jako když se na zablácených cestách v 70. letech poprvé objevil Stratos. Stejně jako on byla i tahle Supra jak z jiné planety a nikdo tehdy nemluvil o ničem jiném.

Na svědomí jí má nenápadný introvertní psychopat „Smokey“ Nagata a jeho garáž Top Secret. Ten je dnes už široce známý díky tomu, že staví tisíckoňová GT-R jak na běžícím pásu (a také s nima bez problému jezdí přes 300 na dálnicích kolem Tokya), ale byla to právě tahle Supra, která ho dostala do podvědomí širokých mas a lidí za oceánem.

Co je na ní teda tak úžasnýho a revolučního, když vypadá jen jako další Supra s trochu odvážnějším bodykitem? To hlavní se děje pod kapotou a ne, nejsou tam jen nějaká nesmyslně velká turba a čtyřciferný výkon. „GT300″ je extrémní hlavně v tom, že šel Nagata úplně opačnou cestou a víc než o výkon mu šlo o celkové vyvážení auta. A co to znamená?

To znamená, že zahodil řadový šestiválec a dal místo něj dvoulitrový čtyřválec 3S-GTE. A ten navíc vyhnal do naprostého extrému pomocí turba Trust T88-34D, které při plnícím tlaku lehce pod 2 bary vyrobilo 720 koní. Z dvoulitru. V roce 2001. To vše v plechové boudě někde na předměstí Tokya. Už vám dochází, jaká rána tohle auto pro všechny byla?

Samozřejmě, že 700 koní není ve světě téhle generace Supry žádná převratná hodnota. Dostat se na ní něco stojí, ale pokud máte peníze, tak vám k tomu stačí jen šikovný mechanik a nějaký ten HyperREV, ať víte čísla dílů, které máte objednat. Ale 700 koní z dvoulitru a ještě k tomu v době, kdy se většina z nás o Supře teprv dozvídala z Rychle a zběsile? To si podle nás status legendy zaslouží, co myslíte?

tagy: , , ,
Like!