JDM 101: Nová podoba Kourei samolepky

Samolepka Kourei je symbolem nejen japonských řidičů starších 75 let, ale za své jí vzala také řada z nás ze západu, kteří milují staré japonské krabice na kolech. Od 1. února 2011 je však minulostí, po dlouhých diskuzích a nespokojenosti „zkušených“ řidičů se Japonská vláda rozhodla o změně této samolepky, která označuje kvůli věku méně bystré řidiče.

Pro objasnění nespokojenosti se starým vzhledem samolepky je dobré vysvětlit co vlastně znázornují. Začínající řidiči musí na svých autech vozit zeleno žlutou samolepku Wakaba, znázorňující čerstvý jarní rozevřený list.

Opakem je již zmíněná žluto oranžová samolepka zavedená v roce 1997, kterou musel mít od roku 2008 každý starší řidič, zobrazuje mrtvý stočený podzimní list. A to je právě ten problém. Japoncům totiž ani tak nevadilo upozornění na jejich věkem snížené řidičské umění, ale právě ono znázornění smrti, ke které má většina z nich pravděpodobně velmi blízko.

No a proto ta změna na novou, pozitivnejší samolepku. Tentokrát jde o čtyřlístek, který je v Japonsku stejně jako u nás symbolem štěstí, s bílým S jako „senior“ uprostřed. Otázka je jestli má přinášet stěstí řidiči v autě, nebo těm okolo. Jak je u důchodců zvykem, vždycky se nejde nějaký problém. S designem samolepky jsou už spokojení, ale většině se nechce obtěžovat s výměnou staré za novou.

Zdroj: tokyo-smart.com

tagy: ,
2 likes