Proč máme rádi Rough World víc než Rauh Welt

Rauh Welt minulý rok dosáhl milníku, o kterém sní většina japonských úpravců, ale kterého dosáhne jen pár z nich – dobyli západní svět. Když Fatlace a Mayday Garage dostavěli své první RWB 911 v Americe a Vogue Auto dokončilo první v Anglii, dostal se Rauh Welt dál než kdokoliv čekal. Ale je to opravdu ještě ten „drsný“ svět, jaký to byl?

Není pochyb o tom, že se věci s postupem času vyvíjely a plynule měnily. Z Rough World se stal Rauh Welt a z dílny plné samých AE86 se stala dílna plná všech možných 911, ale jádro věci bylo vždy stejné. Ať už si Akira Nakai říkal „rough“ nebo „rauh“, jeho výtvory byly vždy naprostou esencí tohoto slova. Nezáleželo na tom, jestli zrovna stavěl AE86…

… nebo 911, jeho auta byla vždycky DRSNÁ. Od chvíle, kdy jsme jeho výtvory viděli poprvé nám z nich stále dokola padala čelist na zem a to se dělo ještě častěji poté, když jsme se dozvěděli něco víc o historii RWB.

Díky všemožným blogům jsme všichni mohli bezprostředně sledovat každý Nakaiův krok a z první ruky sledovat co nového zrovna vytváří. Mohli jsme vidět jak pracuje na autech jako byla jeho Penthouse 964, Natty Dread 993 a samozřejmě také jeho osobní Stella Artois 930. Pro nás osobně jsou tyhle tři 911 ultimativním ztělesněním slova „drsný“ a tajně doufáme, že naše 86 budou jednoho dne působit aspoň trochu podobně.

Tak včem je teda problém? No, říkat tomu problém je asi hodně přehnané, ale v nejnovější výtvory RWB na nás už tak nějak moc nepůsobí. Už v nich prostě nevidíme tu drsnost. Nevyložte si to nějak špatně, z jeho výtvorů si pořád sedáme na prdel…

… ale od chvíle, kdy z 930 přešel na novou Royal Montegobay 993 v těch autech už prostě nevidíme tolik syrovosti. To auto bylo čisté, drsné a dospělé, ale je podle nás až příliš čisté na to, aby se mu dalo říkat „rough“. Nemá žádné nelícující panely karoserie, žádné škrábance, žádné šílené aerodynamické vychytávky, žádný bordel v interiéru.

A to samé nám blesklo hlavou, když jsme poprvé viděli americkou Pandora 911. Je extrémně dobře postavená, má naprosto šílený motor, vypadá neuvěřitelně dobře… ale prostě není syrová. Je to masakr, ale není to syrovost.

Asi to je jen tím, že jsou obě auta nová a že se časem otrkaj. Možná to jen moc prožíváme. Možná… Tak nebo tak, Nakai se se svou prací dostal na další level. Stejně jako vaše oblíbená kapela, kterou posloucháte už deset let a na její nejnovější album si prostě nemůžete zvyknout. Pořád tu kapelu milujete, ale stejně si radši poslechnete jejich starší desky, víte co myslim?

RWB blog
Speedhunters
Motormavens

tagy: , , ,
Like!