Report: 1Sobota 2Místa

Zima nezima pryč (ale třeba začne sněžit v květnu), jaro začíná. Změnu ročních období symbolicky reprezentovaly dvě akce pořádané v jeden den na různých místech. Zkusil jsem je stihnout obě.

Autodrom Most, Den otevřených dveří, Nissan Skyline R34 GT-T,

V tomto případě jsem si prostě nechtěl házet korunou. Už dlouho dopředu jsem věděl, že na první jarní sobotu připadá jedno ze „srandaježdění“ na Sosnové pořádané lidmi z AmaterCupu, kteří se s nevalnou zimou, resp. malou možností sklouznutí se se čtyřkolkou, vypořádali po svém a na všech zimních akcích postávala bokem obstarožní V3S s cisternou vody pro zkrápění asfaltu. Navíc se mělo jezdit na celém okruhu a tak mně, příznačně pojmenovaný Track&GravelDay, lákal vidinou spousty driftujících aut. Oproti tomu je v Mostě tento den již tradičně spjat s Dnem otevřených dveří (resp. brány&závory) pro veřejnost, takže jde narazit na pár docela zajímavých aut. Akorát nedriftují. Nesmí. Takže Sosnová s kompaktním počtem předvídatelných startujících, kteří si budou užívat možnosti sklouznout se nebo Most s neočekávatelným množstvím účastníků, možností potkat pro mně neznámá auta, ale jedoucí stopou v uctivé vzdálenosti? Mnohem déle mi trvá rozhodnout se, než udělat kompromis. Takže řešení znělo: dopoledne Sosna, odpoledne Most…

Autodrom Sosnová, AmaterCup, Track&GravelDay, Subaru Impreza WRX Sti,

A tak jsem ráno vycestoval klasickým směrem do České Lípy, odtud si dal procházku k autodromu a cestou pochytával zvuky okolí a odhadoval, co z toho se dneska bude klouzat na podmáčené trati. Tedy ne že by bylo nějak obtížné oddělit uřvané boxery od čehokoliv ostatního. Kolem deváté ráno vládla na okruhu jako vždy přátelská atmosféra, počet Imprez byl snad srovnatelný s ostatními auty a prorezlá nádrž s vodou čekala u mostku. Neměl jsem moc času, takže jsem volil klasická místa namísto vymýšlení jiných úhlů záběru. Ne, kecám. I kdybych měl moře času, stejně do nich vlezu. Jednoznačnou jistotou na těchto akcích jsou totiž auta ve smyku anebo snaha o pilování času na kolo (v případě FWD) a to se dělo ve všech částech závodní dráhy. Díky na pohled skvělé zábavě mi čas ubýval docela rychle, účastníků zvolna přibývalo, vedle nejrůznějších Imprez se dostavilo i několik Lancerů, množství německých zadokolek s motory na té správné i „špatné“ straně a skromné předokolkové sekci vévodily uřvané rallyové Clio R3 a C2 R2, stranou nezůstávali ani ostatní. Trať osychala docela rychle, takže pragovka přicházela ke slovu častěji než v předchozích případech. Při jednom takovém výjezdu jsem šel prohodit pár slov do depa, sbalil techniku a po dvouhodinovém focení v Sosnové se začal v duchu připravovat na Most.

Autodrom Sosnová, AmaterCup, Track&GravelDay, Mitsubishi Lancer EVO9,

Přesun do Mostu proběhl podle plánu, u brány jsem podepsal, že budu v prostorách Autodromu hodný a pak už jen stoupal k tunelu a dál. GT-R a pár dalších aut, jenž jsem potkal v tunelu, mi přišla jako dobrý úvod k dalšímu dění. Hned zkraje parkoviště pak postával pravostranný R34 GT-T, kousek od něj čtyřkový Lancer.

Autodrom Most, Den otevřených dveří, Toyota Celica GT-Four,

Na to, že se po obloze honily mraky a předpověď nevěstila nic dobrého, se v prostorách okruhu nacházel opravdu slušný počet návštěvníků a tak jsem vyšlápl obhlédnout, co ještě docestovalo. Říkal jsem si, že v pestré skupině aut přichystaných odkroužit si deset minut na uzavřené trati nebo jen postávajících na návštěvnickém parkovišti, si každý musí najít pár oblíbenců.

Autodrom Most, Den otevřených dveří, Nissan Silvia S12,

Absence Imprez, pár Lancerů a Focusů RS první generace uhánějících po okruhu mne myšlenkama hodilo zpátky ke smykujícím autům do Sosnové, návrat zpět do Mostu jsem zažil po zahlédnutí okruhových BMW1 a Mini GP. Civicy různých generací dokreslovaly atmosféru, kterou mi asi nejvíce vystavěla replika 130RS, 350Z, dvojice RX-8, parádní Celica GT-Four, závodní Alfa GTV6 a na konci (resp. vrcholu) pomyslného žebříčku „Za čím jsem se otočil na dni otevřených dveří v Mostě“ čněla Silvia S12 a hlavně a především Jirkova RX-7, na Shatsu zmiňovaná už nesčetněkrát.

Autodrom Most, Den otevřených dveří, Mazda RX-7,

Rychlý a nepříjemný déšť vyhnal docela dost jedinců, takže ke konci se čekací fronta zmenšila na třetinu a vše odsýpalo o něco elegantněji. Přesto jsem měl oproti loňskému roku pocit, že spousta aut ještě zůstala zavřená doma, čekajíce na to pravé počasí. Anebo si to někteří odbyli už dopoledne, ostatně na okruh jsem dorazil asi ve dvě a poslední zájemci o svezení vyráželi na dráhu krátce před pátou.

Takže kam příště? Nevim. Jestli bude nefajn počasí, tak spíše Sosna, když bude hezky, tak Most. Ale přiznávám, že ani jedno jsem si neužil tak, jak jsem původně doufal.

tagy: , , ,
Like!