Report: CDS & Drift Allstars * 1/2

Zřejmě největší domácí drift akce letošního roku (minimálně co do počtu startujících a propagace) proběhla na konci června. A, jak to tak bývá, nemohl jsem si ji nechat ujít.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Toyota Supra,

Sosnovský asfalt už pár nadupaných drifterských závodů zažil, ale těžko říct, zda po něm kdy driftovalo tolikahlavé stádo. Když jsem před časem mluvil s Alešem Sílou, bylo v jeho hlase znát, že jej zájem organizátorů Drift Allstars velice potěšil (bodejť by ne) a že nabídka vzešla právě ze strany pořadatelů Drift Allstars poté, co v předešlých sezónách navštívili několik závodů CDS.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan Skyline R33, Martin Richards,

Předpoklady hovořily o přibližně sedmdesátce startujících a realita nebyla jiná. Z důvodu velkého množství startujících byl patřičně naddimenzován harmonogram a tak se první tréninkové jízdy mohly uskutečnit už během středečního podvečeru, ale hlavně ve čtvrtek a pátek – během toho byly na pořadu dne i veškeré kvalifikační jízdy. V sobotu se diváci mohli těšit na pár exhibic a soutěží, především však na battly mistrovství Drift Allstars z TOP32; nedělní program pak byl zcela věnován domácí Czech Drift Series, konkrétně battlům kategorií Street a PRO. A protože bývá ze třech dnů závodění opravdu velké množství fotek, rozhodl jsem se rozdělit snímky do dvou příspěvků.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Toyota Supra

Do Sosnové jsem docestoval v pátek ráno a již zkraje jsem nedočkavostí proběhl depo, které bylo protentokrát opravdu velice rozměrné – kromě klasické plochy byla pro stání ještě využita i část „šotolinové“ části trati. Nejvíce přijelo polských jezdců, hodně bylo i závodníků ze severských zemí, Spojeného království, pobaltských republik, ale i další země měly nějakého svého zástupce. Bylo znát, že někteří jezdci už otestovali svou techniku v předešlých dnech a teď se snažili přijít na to, co je špatně. Řadě z nich se to povedlo (Christer Halvorsen na S15 nebo Janis Eglite s nově postavenou E46 coupé), jiní se snažili, co to šlo (Altezza Dennise Hansena celý den smutně postávala v depu) a bylo i pár takových, co už nakládali speciály na vlek a chystali se na odjezd.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan S15 Silvia, Jocks,

Nachystal jsem fotoaparát, nahodil vestu a vyběhl zjišťovat, jak to vypadá u trati. Zjištění číslo jedna: posunutý start kvůli delšímu rozjezdu; zjištění číslo dvě: vynechání poslední zatáčky kvůli úzkému asfaltu a malému prostoru na přehoz při battlech. Kužely byly nahrazeny clipping zónami a i jejich rozmístění se nepatrně lišilo od tradic CDS. Nepřekvapivě se většina zahraničních jezdců stihla adaptovat na charaktery sosnovské tratě, takže i během pátečních volných tréninkových jízd bylo na co koukat. Tedy jak se to vezme.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan S14 Silvia, Michal Rzoska,

Díky bezvětří a opravdu vysoce výkonným vozům se vzniklé kouřové signály držely na místě a nastala nutnost dělat mezi jednotlivými skupinkami vozů krátké pauzy. Když se totiž ráno nedělaly, nebylo po třetím autě nic vidět. Poláci předváděli svůj tradiční driftovací koncert, ať už Brt Stolarski v překoňované S14, Artur Opiela na R33 nebo Michal Rzoska s S14, jezdící v nepochopitelných úhlech.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, BMW M3 E46 GTR, Harold Valdma,

Se strašně (nebo strašlivě) uječeným kompresorem občas prořízl vzduch Mark Needs se svým Infiniti G35, ladné drifty předváděl James Deane na další S14, Harold Valdma zase zapaloval asfalt prostřednictvím své E46 coupé. Prostě takový malý ráj na Zemi.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, BMW M5 E39, Marco Zakouřil, Geos Drift Team, Nissan S13 200SX,

Během odpoledních kvalifikací se postupně předvedli jezdci kategorií Street, PRO a Drift Allstars. Pěknou jízdu předvedl ve svém premiérovém závodě Lukáš Rožníček na E30 a stanul tak na první pozici v kvalifikaci kategorie Street; třídu PRO tradičně skvěle zajeli bratři Bezouškovi, kterým naopak náleželo první (Stanislav s E36/2JZ) a třetí (Ladislav na přeplňované E30) místo, mezi ně se ještě vklínil liberecký Marco Zakouřil s přeplňovanou E39. Žádné zaváhání v kvalifikačních jízdách nebo naopak jízdu až za hranu předvedla řada jezdců Drift Allstars.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, BMW E21, Marek Wartalowicz, STW Drift Team,

Již zmiňovaný James Deane nezůstal nic dlužen své pověsti a do sobotních battlů postupoval z první pozice, na dalších místech figurovali jezdci BudMat Auto RB a STW Drift Teamu – Dawid Karkoszik (S15) a Marek Wartalowicz (E21). Čtvrtým místem se blýskl Piotr Wiecek (R34), jehož S14 nefungovala podle představ a po celodenním trápení, kdy se na trať podíval pouze jednou dvakrát, nastoupil s „náhradním“ autem, který s sebou tým vozí pro případ, že by některý z jejich závodních speciálů vykazoval problémy.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, BMW M3 E46, Janis Eglite, Egle,

První pětici uzavíral Martin Richards (R33), vyznávající menší úhly, zato velmi rychlý a čistý styl jízdy. Štěstí se zcela otočilo zády k Janisu Eglite, když v nástřelu do první zatáčky orazítkoval svou E46 svodidla takovým způsobem, že nebylo možné pokračovat. O to smutnější bylo, že Janis se snažil dát celý den auto do pořádku a ve chvíli, kdy se mi to podařilo, přišla havárie.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Toyota AE86, Pawel Bednarzcyk, Projekt 86 Drift Team,

Podobně na tom byl i Pawel Bednarczyk s AE86 – ten však prošel kvalifikací bez větších problémů (ačkoliv při mém odchodu z areálu mi hlavou létala myšlenka, zda rozdělané pohonné ústrojí hachi po posledních jízdách odráží perfektní kondici techniky).

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan Skyline R33, Marcel Uhlig,

Zbytek dne pak už byl zasvěcen volnému ježdění a pilování stopy. To hlavní následovalo druhý den.

pokračování…

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan S14 Silvia, James Deane,

tagy: , , , ,
Like!