Report: CDS & Drift Allstars * 2/2

Seznamování se sosnovským asfaltem už měla drifterská špička v podání jezdců Mistrovství Evropy Drift Allstars za sebou. Kdo chtěl mít skvělý zážitek, nemohl v sobotu chybět. Úpravy harmonogramu a nešvary počasí totiž nedělní části dosti uškodily. Ale popořádku.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan Skyline R33, Marcel Uhlig, Nissan S14 Silvia, James Deane, Aerokit,

Předchozí dny patřily trénování a kvalifikacím, v sobotu měl být hlavní program dne v podobě odpoledního finále Drift Allstars, zatímco nedělní harmonogram, jenž se nesl ve znamení Czech Drift Series, sliboval dopolední battly skupiny Street a odpolední battly skupiny PRO. A do toho, samosebou, ještě doprovodný program, mající v sobotu téměř gigantické rozměry. I když mi v sobotu ráno vrtalo hlavou, co budu v onom mezičase dělat (osobně mi přijde dělání exhibic a doplňků programu na akci, která je sama o sobě dosti exhibičního charakteru, trochu nadbytečné; na druhou stranu chápu, že se chce organizátor zavděčit i těm, co přijdou na komplexnější program, nabízející víc než celodenní drifty), během cesty – a hlavně ve chvíli, kdy jsem dostal smyk a za zvuků praskajícího nárazníku orazítkoval půjčeným autem zeď – se mi spíše honily myšlenky na večerní battly. První půlku dne byla poslední možnost natrénovat, přičemž trénink Drift Allstars spočíval ve zkoušení párových jízd.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Toyota AE86, Pawel Bednarczyk, Projekt 86 Drift Team,

Do battlů nakonec postoupilo 25 jezdců a jedním z nich byl i liberecký Marco Zakouřil z Geos Drift Teamu na přeplňované M5 E39, když využil možnost startovat po povedených kvalifikačních jízdách. Už z tréninkových tandemových jízd byla patrná obrovská dávka zkušeností a rychlá adaptace evropské špičky na tuzemskou trať. Těžko vyjmenovávat, kdo mi utkvěl v mysli, protože krásné drifty byly vidět ode všech. Z techniky mne však velmi bavila AE86 Pawla Bednarczyka.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan S15 Silvia, Christer Halverson,

Smolařem se stal Christer Halverson (S15), když auto seznámil se svodidly podobným stylem jako Janis Eglite (E46) předchozí den. Byla z toho notně pomuchlaná karoserie a hlavně ohnutý závěs vepředu i vzadu, nicméně Christer nelenil a v exhibiční pauze začal dávat auto dopořádku, aby stihl nastoupit do battlů.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, BMW M3 E36, Stanislav Bezouška, DriftRacing.cz, BMW M5 E39, Marco Zakouřil, Geos Drift Team,

Dopoledne utíkalo velmi rychle a ve snaze udržet našlápnutý program (a také z obav z deštivé neděle) rozhodl organizátor CDS vložit finále kategorie PRO do doby, kdy měla probíhat autogramiáda jezdců Drift Allstars. Výsledkem tak byla nižší účast diváků na autogramiádě, ale o to větší zábava na závodní dráze. Hrstka domácích jezdců, podpořena účastníky z Německa a Polska, předvedla pěkné souboje, ačkoliv žádné velké překvapení se nekonalo. Finále se jelo mezi sedmi jezdci (Kryštof Kokoška byl osmým, ale nakonec se svou RX-7 nenastoupil) a jediným nezvykem bylo, že s novým autem vznikl další důstojný soupeř bratrům Bezouškovým a to, již zmiňovaný, Marco Zakouřil. V jednom battlu totiž porazil Ladislava (E30), v druhém – finálovém – Stanislava (E36) a mohl se radovat z prvního místa.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Toyota Supra, Jarkiewicz,

Díky finále PRO se trochu zkrátilo čekání na finálové battly Drift Allstars (v původním harmonogramu byl mezi dopoledním tréninkem a odpoledním finále 5,5hodin čekání), následovalo představení všech jezdců, exhibice se závodním truckem, soutěž v parkování driftem/ smykem a možná ještě něco dalšího. Kolem páté hodiny začaly první vyřazovací jízdy evropského mistrovství. Christer Halverson (S15) nastoupil s opraveným autem, zato Marcin Carzasty (S14) své auto odstavil během zahřívací jízdy. Poláci měli přesto jasně navrch – v TOP16 jich byla polovina (sestavu BudMat Auto RB a STW Drift Teamu doplnil ještě Jarkiewicz s nově postavenou Suprou), trojice zástupců Spojeného království (Deane – S14, Richards – R33, Colfer – S13), tři Němci (bratři Hountondji – S13 + E30, Uhlig – R33) a po jednom zástupci Norska (Halverson – S15) a Estonska (Valdma – E46).

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan S14 Silvia, James Deane, Bartosz Stolarski, Brt, STW Drift Team, LS2,

Battly v TOP16 pak byly opravdovým koncertem. Docela dost mně bavila skutečnost, že druhý jezdec v pořadí měl velmi často dostatečně výkonný vůz, aby se dotáhl na prvního. Atraktivita tandemových jízd se díky tomu pohybovala na úrovni zábavnosti „Master“. Také bylo skvělé pozorovat, jakým způsobem se zkušenější jezdci byli schopni prosadit ve vzájemném poměřování. Když projeli první kolo s velkou převahou nad druhým v pořadí, který navíc nebyl schopen vytvořit dostatečný tlak, druhé kolo v opačném pořadí jeli uvolněněji, bez zbytečného riskování a pouze ve snaze kopírovat stopu a udržovat rychlost. Ale byly i výjimky, kde toto pravidlo nefungovalo. Jeden z nejkrásnějších battlů předvedli James Deane a Bartosz Stolarski, oba s mohutně modifikovanými S14, kteří předvedli skvělé souboje v obou jízdách.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, BMW E21, Marek Wartalowicz, STW Drift Team, Harold Valdma, BMW M3 E46 GTR,

Jak už to tak bývá, vyhraněné battly v TOP8 následovaly ještě těsnější drifty v TOP4, aby se finále, po opravdu nádherných jízdách, tak trošku pokazilo. O třetí místo se proti sobě postavili Marek Wartalowicz (E21) a Harold Valdma (E46) a generační bitvu oheň plivajících německých strojů (aspoň co do velmi závodních karoserií) nakonec opanoval jezdec polského STW Drift Teamu na E21.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan S14 Silvia, James Deane, Nissan S15 Silvia, Dawid Karkosik, BudMat Auto RB Drift Team,

O první místo se utkali James Deane (S14) a Dawid Karkosik (S15) a byť to už od nástřelu vypadalo na velice těsný souboj, technika prvního jmenovaného vypověděla v druhé zatáčce službu a bylo vystaráno. Po dramatickém okamžiku, kdy se zdálo, že došlo ke kolizi, jejímž viníkem je Dawid Karkosik, protože se dostal až moc blízko, následovalo (pro mnohé diváky, čekající na napínavé vyvrcholení) docela smutné ujištění, že došlo k závadě a vůz Jamese Deane je nepojízdný – vítězem se tak stal Dawid Karkosik z polského BudMat Auto RB. Nadto všechno mně mrzela snad jen skutečnost, že namísto battlů pod rouškou přibývající tmy, se všechno stihlo odjet ještě za relativně velkého množství světla. Na večerní drifty si tedy počkám na jindy.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, James Deane, Dawid Karkosik, Marek Wartalowicz,

Neděle byla malou pohromou hlavně pro ty, kteří počítali se zásadou „to nejlepší nakonec“. V depu zůstalo už jenom pár strojů Drift Allstars a nebe bylo oproti předchozím dnům řádně zamračené.

Czech Drift Series, CDS, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Street, Lukáš Rožníček, BMW E30,

Battly skupiny Street potvrdily dobré umístění Lukáše Rožníčka (E30) v kvalifikaci, když tento jezdec zakončil svůj premiérový závod na druhé místě. Třetí skončil německý Dominik Coels (E36), nejvyšší stupínek ukořistil Marcel Baláž (E36). Z důvodu masivního úbytku závodníků (připomínám, že předchozí den jezdilo battly PRO pouhých sedm vozů), které odradily vyhlídky na deštivé odpoledne, se pořadatelé rozhodli pozměnit harmonogram. Před méně početným publikem se tak jela ještě jedna neplánovaná kvalifikace pro „hlavní závod dne“, jehož se účastnili jezdci třídy Street i PRO dohromady. Ta se odjela na suchu, ale následující tečka za přítomností Drift Allstars, v podobě exhibičního battlu Jamese Deane (S14) a Eliho Hountondji (E30) se už jela na mokrém povrchu. Sílící déšť mně zahnal pod most, kde jsem strávil zbytek závodů a melancholicky vzpomínal na zážitky z předchozích dvou dnů. Nedělní volný závod vyhrál Michal Reichert (E30), další místa obsadili Roland Redl (E36) a Dimitri Lust (E30). Ačkoliv se původně počítalo s tím, že hlavní závod kategorie PRO se odjede v neděli a sobotní závod byl pouze vložený, nakonec se přistoupilo k přehození priorit a do celkového hodnocení se započítal závod sobotní.

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Nissan S14 Silvia, James Deane,

Nemohu si pomoci a musím podotknout, že neděle byla jen stínem dnů minulých. V sobotu bylo dostatek času odjet oba šampionáty a nebylo nutné harmonogram protahovat až do neděle, nicméně po bitvě je každý generál. Děkuji organizátorům a pořadatelům Czech Drift Series, že byli schopni zajistit velice kvalitní závody Drift Allstars. A doufám, že se to v budoucnu ještě někdy podaří. Jen jeden detail – ctil bych ono „to nejlepší nakonec“. Neděli nebrat… Pátek i sobota byly skvělé!

Czech Drift Series, CDS, Drift Allstars, Autodrom Sosnová, Česká Lípa, Turbogarage, Nissan 350Z,

tagy: , , , ,
Like!