Report: CDS2015 ¤ Sosnová

Před začátkem sezóny kolovaly internetem docela zajímavé informace týkající se nové techniky a velmi slušného obsazení do prvního závodu Czech Drift Series 2015. K potvrzení informací stačilo jediné. Vyrazit první květnový víkend do Sosnové…

bmw vrakoviště chotětov, bmw e92,

Pokusím se neopakovat tradiční kecy, ale pár si jich stejně neodpustím. V roce 2010 začala první ryze „okruhová“ sezóna českých driftů a ani ta letošní nebude mít příliš odlišný charakter. Organizační tým se během zimní pauzy nezměnil, docela příjemnou novinkou byl (a doufám že i při všech dalších závodech bude) online stream. V kalendáři figurují všechny tuzemské tratě, na kterých se jelo i v letech minulých – Sosnová, Most, Hradec Králové, Brno; k tomu volný závod v Milovicích (původně měl být v Mimoni) a v kalendáři má své místo i dvojice zahraničních okruhů – Slovakia Ring, ačkoliv aktuální informace mluví o tom, že se zřejmě neuskuteční, a severopolský Koszalin – skvělý/ kompaktní/ technický okruh, délkou podobný Sosnové.

Pokud byly největším tahákem sezóny 2014 závody s Drift Allstars a Eastern European Drift Championship, v té letošní by to měly být dva společné závody s polským šampionátem Drift Open a rozhodně víkend v Mostě, kde se vedle bohatého motoristického programu čeká i široké startovní pole s řadou drifterů ze sousedství. Ostatně už Sosnová nastínila, jak by to mohlo vypadat.

Závodní víkend, resp. pátek a sobota, byl rozdělený klasickým způsobem – první den tréninky a kvalifikace, pro battly obou skupin byl vyhrazen druhý den. A do toho sem tam DriftTaxi a kolem poledne představení jezdců.

Páteční ráno bylo přesně tím dnem, kdy nechcete jít na drifty. Zamračená obloha a jemný déšť, jako pozůstatek deště nočního. Takže i když to v depu díky +-čtyřicítce závodníků vypadalo na fajn začátek sezóny CDS 2015, počasí mělo co dělat, aby naplnilo slunečné vize meteorologů. Pro fanoušky mohla být mírným zklamáním absence zástupce rodu Sacherů na startovním „roštu“; nicméně Míšin Soarer ještě nebyl připraven a E30, se kterou měl startovat její táta Bohuslav, na poslední chvíli odmítla spolupracovat.

Během dopoledních tréninků se obloha naštěstí umoudřila, představení jezdců proběhlo bez deště a odpolední tréninky nabídly vyšší rychlosti i větší nasazení. V nich se mimo jiné na trať nepodíval Matyáš Vaněk ani Michał Rzoska – u obou si postavila hlavu technika. Závod v Sosnové tím sice přišel o dva skvělé driftery skupiny Pro, přesto zůstala ještě řada jezdců přitahující pozornost. Michal Reichert s čerstvě postavenou M3 E92, na jejímž zrodu se podílel i Christer Halvorsen; Marco Zakouřil přestavěl svou M5 E39 zevnitř (turbo nahradilo kompresor) i zvenčí (ze sedanu se stal kupé/ pisk-up); Standa Bezouška přivezl M3 E36 s 2JZ; slovenský Gabo Koczkáš a „Ufo“ M3 E46; trojice 350Z – jednu vodil Peter Kurnava, další dvě patřily do německého TurboGarage Drift Teamu k Alexeji Dornovi a Michaelu Schneiderovi; s ex-Vrťasovu 200SX se proháněl Vlasta Nezdařil a Lukáš Pech…

Hegemonii BMW v kategorii Street tradičně narušoval Petr Týbl s AE86, Jiří Janeček a 190E a nováček David Kovařík, pro jehož Sierru to byl první závod. David Cibulka z E36 vyhodil kompresor a zabudoval turbo – a bylo to znát; Michal Vychodil nenechal nikoho na pochybách, že co nemá jeho sériová E36 v motoru, to má on sám v rukách; Kokeš brothers ladně driftovali rozměrnou E34 V12; stylově působící E36 v sedanu sedlal Marek Bothe; agresivní jízdní styl předváděl slovenský Matěj Kuchar na E36…

Ve třídě Street ovládl kvalifikace zmiňovaný Jiří Janeček, následován dvojicí Davidů – Cibulkou a Levičkou na technice se stejným základem (E36). Na závodníky Pro byla porota o něco přísnější, takže snad i proto proběhlo několik wall kiss – Marco Zakouřil si zajistil nejvýhodnější pozici do dalšího dne, druhé místo obsadil Michael Schneider, třetí nejlepší výsledek zajel Marcel Baláž (E36).

Dopoledne Street a TOP8, odpoledne TOP16 v rámci Pro – tak byly naplánované sobotní tandem battly. Jsem docela dost rád, že závodníci Streetu, kteří v loňském roce teprve začali jezdit, mají hodně velké nasazení, aby byli schopní prohánět i zkušenější driftery. Na druhou stranu nepochybuji o tom, že si to právě ti zkušenější nenechají líbit. Street bude letos prostě hodně zajímavý; srovnatelný výkon soupeřících aut má cosi do sebe.

Bronzovou pozici ukořistil Michal Vychodil po souboji s Davidem Cibulkou, zlato i stříbro brali bratři Kokešovi. Díky bratrskému dělení o jeden vůz nemohl proběhnout finálový battle a první místo Martina před Jiřím tak vycházelo z dřívější vzájemné domluvy závodníků (a korespondovalo i s umístěním v kvalifikaci).

Po představení jezdců přišly na řadu tandemy třídy Pro. Ty ze začátku bohužel neodsýpaly jak měly – natěšené diváky poněkud zchladily „poruchy karoserie“ na trati a hlavně jejich následné odklízení; nedobrá zpráva, týkající se závady na voze, přišla i z depa od Marcela Baláže. Sice se mu ještě podařilo zapůjčit speciál Davida Levičky, ale po krátké projížďce a zralé úvaze dospěl k rozhodnutí odstoupit ze závodu.

Pak už vše šlo ráz na ráz, byť se pár tandemů opakovalo kvůli příliš velkému odstupu aut na startu. Výkon speciálu dost často rozhodoval i v neprospěch majitele. Sosnová je prostě moc technický okruh a bylo znát, že se jezdci s osmisetkoňovými monstry museli při battlech s vozy s polovičním výkonem hodně krotit. Zárukou opravdu těsných soubojů byly jízdy Standy Bezoušky a Marca Zakouřila (těším se na jejich vzájemný battle), ačkoliv až moc těsná jízda a následný kontakt zapříčinila nepostoupení prvního jmenovaného do finále. V souboji o třetí místo si Standa Bezouška (E36 2JZ) spravil chuť a vybojoval bronz nad Radosławem Świdergałem (E30), o první místo se utkali Marco Zakouřil (M5 E39) s Michaelem Schneiderem (350Z). Při finálovém mezinárodním a meziznačkovém battlu tahal Marco za delší provaz a dokázal přetavit premiérový start přestavěného vozu ve vítězství.

První letošní závod Czech Drift Series 2015 vyšel skvěle. Příští podnik se uskuteční v půlce června v Mostě a pokud bude aspoň z půlky tak dobrý jako byl závod v Sosnové u České Lípy, tak se je na co těšit!

tagy: , ,
Like!