STK rally vozů Praha-Chodovec 2012

Už ani nevím, proč mi vždy přišlo předsezonní „testování“ závodních vozů jako nějaká zásadní událost. V některých případech je to první (a v některých i poslední) možnost vidět speciály po zimním spánku a natěšit se na začátek sezóny. Nicméně stojící nebo na jedničku popojíždějící auta připomínají čekání na odbavení u pokladny.

A čekání ve frontě chybí takový ten správný náboj, který by měly mít snad všechny automobilové akce bez ohledu na šampionát nebo úroveň závodu. Ono čekání ve frontě by nemělo náboj ani kdyby v obchodě probíhal výprodej liščích ohonů a ebonitových tyčí… Zbytečnost mé přítomnosti jsem si uvědomil už loni, poté, co jsem na toto automobilové popostrkávání koukal skrz fotoaparát tři dny – jeden den v Praze a dva ve Zlíně; a rozhodl jsem se tak do budoucna danou akci vypustit z plánů.

Když jsem zjistil, že uplynulou sobotu budu v Praze od rána, a víceméně budu jen čekat, až se přiblíží poledne a já budu vykonávat konkrétní práci, napadlo mě kouknout, zda se dopoledne „něco“ nekoná… A tak jsem, k mému mírnému překvapení, přehodnotil situaci, rozhodl, že koukat na fronty je vlastně super a v sobotu ráno drapl (opět) erární aparát (shodou okolností ten nejdražší, který momentálně Canon prodává) a oproti tomu, na co jsem navyklý, ještě přibral jedno pevné 14mm sklo a vyrazil směr Chodovec. Nakonec jsem měl jen necelé dvě hodiny, takže se ani zdaleka nejedná o kompletní výběr toho, co se ukázalo před halou STK během celého víkendu, jako spíše o nastínění atmosféry, ve které se tam člověk mohl pohybovat. Svým způsobem totiž neexistuje nic jiného, kde se k takovému množství aut a lidem z týmů dostanete v klidu a uvolněné atmosféře.

Během těch pár chvilek jsem tak potkal zadokolky (ehm) tuzemské výroby, povětšinou 130RS a 130LR, přidalo se i pár nově postavených a pěkně připravených Lad VFTS a e30 BMW M3 od Luboše Tenkla. Ukázalo se i několik Imprez, jeden Lancer evo9 a řada vozů nižších objemových tříd. Ve finále jsem tak byl celkem rád, že jsem místo dospávání deficitu raději vypadl ochutnat předkrm k letošní rally sezóně. Ale napřesrok už tam vážně nepůjdu!

(Z fotek, které jsem viděl, se na Chodovci o víkendu ukázalo ještě několik vozů kategorie WRC a S2000, množství Lancerů a Imprez různých generací a, pro mně zřejmě nejpříjemnější zjištění, jedna Lancia Beta Monte Carlo připravená na rally. Nadcházející víkend se koná STK ve zlínských Malenovicích, takže výčet zajímavých vozů připravených letos jezdit rally snad ještě nekončí.)

tagy: ,
Like!